TaskBeat

Zawał serca, choroby serca, udar mózgu. Ryzyko i zapobieganie.

Poleć stronę
Zawał serca, choroby serca, udar mózgu. Ryzyko i zapobieganie.

Czynniki ryzyka są to nawyki i przyzwyczajenia życia codziennego oraz inne cechy, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Czynniki ryzyka choroby wieńcowej, prowadzącej często do zawału serca, bezpośrednio lub pośrednio zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu. Istnieją jednak czynniki ryzyka zwiększające jedynie występowanie udarów mózgu.

Im więcej czynników ryzyka występuje u Ciebie, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo, że zachorujesz. Czynniki ryzyka podlegające modyfikacji to czynniki, które można kontrolować, leczyć lub im zapobiegać. Należą do nich:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • palenie papierosów;
 • wysoki poziom cholesterolu we krwi (hipercholesterolemia);
 • brak aktywności fizycznej;
 • otyłość;
 • cukrzyca.

Czynniki ryzyka niepodlegające modyfikacji to czynniki, na które nie mamy wpływu:

 • wiek;
 • płeć;
 • rasa;
 • choroby występujące w rodzinie;
 • przebyty zawał serca lub udar mózgu.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/zawal-serca/11603,edixal">Edixal</a><br /> - iwo788</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Nadmierna reakcja na stres, nadużywanie alkoholu lub niektórych leków może dodatkowo zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.

Stres a choroby serca.

Wszyscy jesteśmy narażeni na stres. Każdy z nas reaguje na niego w inny sposób. Nadmierny stres działający przez długi czas oraz nieprawidłowa reakcja na niego może prowadzić do kłopotów zdrowotnych.

Ludzie poddani działaniu stresu więcej jedzą, zaczynają palić papierosy lub palą ich więcej niż zazwyczaj.

Jeżeli Twoja reakcja na stres wydaje się Tobie nadmierna i boisz się, że może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie, to czas, aby:

 • Porozmawiać z lekarzem nad zmianą stylu życia;
 • Zacząć kontrolować czynniki ryzyka;
 • Rzucić nałóg palenia papierosów, odżywiać się zdrowo.

Alkohol a choroby sercowo-naczyniowe.

Nadmierne spożywanie alkoholu powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, może przyczynić się do niewydolności serca lub udaru mózgu. Kobiety nie powinny spożywać więcej niż jeden drink dziennie, a mężczyźni nie więcej niż dwa drinki dziennie.

Jeżeli nie piłeś dotąd alkoholu, to nie zaczynaj!

Jeżeli pijesz, postaraj się ograniczyć ilość spożywanego alkoholu.

Kobiety w ciąży nie powinny pić alkoholu pod żadną postacią.

Nadużywanie leków, narkotyków a choroby serca.

Dożylne przyjmowanie środków odurzających stwarza duże ryzyko infekcji serca (zapalenia wsierdzia) lub udaru mózgu.

Amfetamina lub kokaina mogą być bezpośrednią przyczyną zawału serca. Nawet jednokrotne użycie tych środków może zakończyć się śmiercią.

Wiek a zawał serca, udar mózgu, czy choroba wieńcowa.

Zawał serca i udar mózgu może wystąpić w każdym wieku. Jednakże ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu wzrasta z wiekiem.

Płeć a zawał serca, udar mózgu, czy choroba wieńcowa.

U mężczyzn ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca jest większe niż u kobiet. Choroby te również występują wcześniej u mężczyzn. Ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet wzrasta po menopauzie, ale nigdy nie osiąga poziomu ryzyka u mężczyzn.

Udar mózgu jest częstszy wśród mężczyzn niż wśród kobiet, ale u kobiet wiąże się z większą śmiertelnością.

U kobiet w ciąży lub kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne ryzyko udarów mózgu jest podwyższone.

Wywiad rodzinny.

Jeżeli Twój brat, ojciec lub dziadek miał zawał serca przed 55 rokiem życia lub Twoja siostra, matka lub babcia przeszła zawał serca przed 65 rokiem życia, oznacza to, że ryzyko wystąpienia zawału serca u Ciebie jest duże.

Prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu jest większe u osoby, u której w rodzinie zdarzył się udar mózgu.

Można genetycznie odziedziczyć predyspozycje do wysokiego poziomu cholesterolu, trójglicerydów we krwi, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Nie wolno jednak zapomnieć o codziennym stylu życia w rodzinie. Często zdarza się, że większość członków jednej rodziny ma nadwagę, pali papierosy, jest nieaktywna fizycznie lub spożywa bogatokaloryczne i tłuste posiłki.

Osoby obciążone niekorzystnym wywiadem rodzinnym mają dodatkowo przynajmniej jeden inny czynnik ryzyka. Nie można wpłynąć na wiek, płeć czy rasę. Nie można zmienić obciążenia rodzinnego. Dlatego tak ważna jest kontrola dodatkowych czynników ryzyka.

Jeżeli przebyłeś zawał serca, to ryzyko wystąpienia ponownego zawału serca czy udaru mózgu jest duże.

Jeżeli przeszedłeś udar mózgu, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo kolejnego udaru.

Zapobieganie zawałowi serca i udarowi mózgu.

Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu, jeśli tylko chcesz. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest rozmowa z lekarzem w celu oceny Twoich czynników ryzyka, a następnie zamiana niewłaściwych nawyków na zdrowy styl życia.

Trzy z najważniejszych czynników ryzyka choroby wieńcowej i udaru mózgu - wysoki poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca - nie dają objawów klinicznych we wczesnych stadiach choroby. Regularne wizyty u lekarza pomogą wykryć i kontrolować te czynniki ryzyka. Profilaktyka choroby wieńcowej jest szczególnie ważna wśród osób po przebytym zawale serca, po udarze mózgu, z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą i otyłością.

Wiele osób potrafi zapobiegać chorobom serca i udarowi mózgu. Wzięcie odpowiedzialności za własne zdrowie i życie oraz kontrola czynników ryzyka zmniejszają znacznie ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

KOMENTARZE

2 komentarze
 • Awatar
  Gość, , 29.10.2012, 12:41

  Ten komentarz pod spodem, to chyba krypto reklama :P Ja osobiście mam zaufanie tylko do lekarzy - u Mnie w Zgierzu mam dobrych specjalistów w Med-Pro i Ja i Mój mąż możemy się cieszyć zdrowym sercem :)

 • Awatar
  Gość, , 27.10.2012, 13:22

  Pojawiły się testy zawału serca. 3 enzymy mioglobina, troponina i CK-MB. Chyba jest to jedyna metoda - i to domowa, wczesnego wykrycia zawału, żeby jego skutki były jak najmniejsze. Caretest sprzedaje zestaw 3 testów - markerów zawału, wystarczy poszperać w googlach

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!