TaskBeat
Głęboka zakrzepica żylna. Objawy i skutki.

Głęboka zakrzepica żylna to jedno z powikłań żylaków (przeczytaj również artykuł "Powikłania żylaków").

Tworzeniu się zakrzepicy sprzyjają:

 • powolne krążenie krwi,
 • uszkodzenia żył,
 • zaburzenia krzepliwości.

Jeśli występują one jednocześnie, to ryzyko wystąpienie zakrzepicy jest bardzo wysokie. W przeciwieństwie do powierzchownego zapalenie żył, głęboka zakrzepica żylna jest bardzo niebezpieczna, gdyż może się skończyć poważnymi konsekwencjami.

Objawy głębokiej zakrzepicy żylnej.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/zylaki-konczyn-dolnych/4658,doswiadczenia-po-operacji-zylakow">Doświadczenia po operacji żylaków</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Głęboka zakrzepica żylna objawia się na wiele sposobów:

 • pojawia się uczucie „ciężkich nóg”,
 • w nodze odczuwany jest ból,
 • występują silne obrzęki,
 • obwód nogi w kostce i na wysokości łydki powiększa się często o kilka centymetrów,
 • nad kością piszczelową pojawiają się żyły,
 • odczuwane są przegrzania nogi,
 • występuje lekka gorączka oraz przyspieszony puls.

Dodatkowo mogą wystąpić objawy typowe dla zakrzepicy, takie jak:

 • bóle nogi podczas kaszlu lub parcia,
 • bóle uciskowe w okolicy pachwin,
 • bóle przy ucisku na określone miejsca na nodze.

Wskutek budowy anatomicznej lewa noga choruje pięciokrotnie częściej niż noga prawa, gdyż w lewej stronie ciała żyła miednicy krzyżuje się z tętnicą, a w prawej nie.

Skutki głębokiej zakrzepicy żylnej.

Po przejściu głębokiej zakrzepicy żylnej ponad 90% pacjentów cierpi na późniejsze powikłania. Następstwami głębokiej zakrzepicy żylnej jest całkowite zamknięcie danego przewodu żylnego lub trwałe uszkodzenie zastawek żylnych. Źle pracujące zastawki powodują zastoje krwi w żyłach głębokich, a tym samym opuchnięte nogi, uczucie ciężkich nóg i ewentualne bóle. Wskutek długotrwałego zastoju w nogach dochodzi do późnych powikłań, których wspólna nazwa to przewlekła niewydolność żylna. W zależności od rozmiarów szkód wyróżniane są trzy stadia:

 • Stadium I – na skutek zastoju krwi małe żyły w okolicach krawędzi stóp rozszerzają się tworząc ścisłe, niebieskie sploty żylne.
 • Stadium II – dodatkowo dochodzą zmiany barwy i stwardnienia tkanki łącznej. W miejscach, w których na skutek zastoju, tkanka została zniszczona, tworzą się małe blizny na skórze, zazwyczaj o białej barwie, tworząc niewielkie zagłębienia. Oprócz białych blizn zdarzają się również miejsca ciemniejsze niż normalna skóra, które są skutkiem małych krwawień i stanów zapalnych.
 • Stadium III – owrzodzenie kończyn, które pojawiają się w co drugiej przebytej długotrwałej i głębokiej chorobie zakrzepowej w ciągu dziesięciu lat.
Tagi: zakrzepica żylna, zakrzepica żył głębokich, zakrzepica kończyn dolnych, zapalenie żył głębokich, zakrzepica żył objawy, zakrzepowe zapalenie żył, zakrzepica żył

KOMENTARZE

2 komentarze
 • Awatar
  Gość, , 23.05.2011, 15:23

  Polecam Venowave - doskonały aparat zapobiegający zakrzepicy.

 • Pastylka.pl - awatar
  Arowana14, , 30.05.2012, 13:41

  Problem z zakrzepami ma wiele osób. Jest to ostatnio coraz częściej spotykane zjawisko, wynika często z zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. Walka z jego obniżeniem niestety nie należy do łatwych. Jednak nie można bagatelizować tego problemu. Po prostu trzeba robić wszystko, by jak najskuteczniej obniżyć jego poziom. Lekarze zazwyczaj polecają samą dietę, myślę, że dieta sama w sobie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Powinno sięgnąć po jakieś produkty obniżające jego poziom. Stosowanie tylko i wyłącznie diety przyniesi nieziemskie katusze, a tak naprawdę niewiele zmieni. Więc lepiej działać mając silniejsze *argumenty*.
  Polecam Zestaw *Wysoki cholesterol* firmy CaliVita. Składa się on z trzech produktów: *Cholestone*, który normalizuje poziom cholesterolu, zaczynając od przyczyny; *Omega 3* - dotlenia organizm i wzmacnia żyły, a co za tym idzie ogranicza ryzyko zawałów serca; oraz *Triple Potency Lecithin*, preparat pomagający rozkładać tłuszcze, dzięki czemu będą one łatwiej usuwane.
  Może i cena tych produktów nie jest najniższa, ale lepiej zainwestować i uporać się z problemem raz, a porządnie. Chyba, że wolicie kupować *cudowne produkty*, które i tak nic nie dają. Lepiej zainwesowaćj w coś sprawdzonego i ważniejsze - skutecznego!
  Tutaj macie link: http://www.vitero.pl/pl/p/Wysoki-cholesterol/183

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!