TaskBeat

Helicobacter pylori - objawy i testy

Poleć stronę
Helicobacter pylori - objawy i testy

Objawy alarmujące

 • Twoja masa ciała uległa zmniejszeniu mimo niezmienionej diety,
 • tracisz apetyt, jesteś osłabiony,
 • odczuwasz nudności lub wymiotujesz,
 • stałe dolegliwości bólowe w nadbrzuszu nie dają Ci spokoju,
 • po posiłku pojawia się uczucie szybkiej sytości lub pełności w nadbrzuszu,
 • pojawiają się krwiste wymioty lub ciemno zabarwione stolce

Wymienionych powyżej objawów nie wolno lekceważyć! Mogą to być pierwsze oznaki rozpoczynającego się procesu nowotworowego. Zgłoś się do lekarza.

Testy nieinwazyjne

 • Test oddechowy – doustnie podaje się znakowany izotopem węgla mocznik. Ureaza produkowana przez H. pylori rozkłada mocznik do dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla wydychany jest przez pacjenta z powietrzem i poddawany badaniu.
 • Testy wykrywające antygeny H. pylori w kale – łatwe w wykonaniu, do kupienia w każdej aptece. Ich czułość i swoistość wynoszą ponad 90%.
 • Testy serologiczne – polegają na wykrywaniu we krwi przeciwciał przeciwko H. pylori. Testy takie nie nadają się do monitorowania leczenia, nie świadczą o aktualnym zakażeniu.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/zakazenie-helicobacter-pylori/11439,jak-sprawdzic-czy-mamy-h-pylori">Jak sprawdzić czy mamy h. pylori?</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Testy inwazyjne - można je wykonać po wykonaniu endoskopii. Badanie endoskopowe jest bardzo ważną częścią diagnostyki i jest wykonywane nie tylko w celu poszukiwania H. pylori. Przy pomocy kamery możliwe jest uwidocznienie zmian błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Możliwe jest uzyskanie obrazu na przykład zmian wrzodowych czy polipów.

 • Test urazowy – podczas badania endoskopowego pobiera się wycinki błony śluzowej, a następnie identyfikuje bakterię.
 • Badanie histologiczne – jest to niezwykle istotne badanie. Podczas badania endoskopowego pobiera się wycinki błony śluzowej, które następnie obserwuje się pod mikroskopem oceniając stan zapalny, przeobrażenie komórek i ewentualne zmiany, które mogłyby sugerować proces nowotworowy.

Pozbycie się nałogów złagodzi dolegliwości

Prawidłowa dieta jest ważnym czynnikiem wspomagającym leczenie farmakologiczne i łagodzącym objawy choroby wrzodowej. Należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków 4-5 razy dziennie, w małych ilościach. Obfite posiłki, zjedzone w pośpiechu, szybko wypełnią żołądek i podrażnią jego ściany. Palenie papierosów, picie kawy, mocnej herbaty i alkoholu, mocno przyprawione posiłki, woda gazowana, pobudzają wydzielanie kwasu solnego w żołądku i mogą nasilać dolegliwości bólowe. Kwaśne soki i owoce, potrawy smażone są również niewskazane. Ulgę dla żołądka przyniesie spożywanie jaj, mleka, chudego mięsa i ryb. Należy unikać potraw bardzo gorących i bardzo zimnych.

Zobacz także: Helicobacter pylori - czy może być groźny?

Tagi: helicobacter pylori badanie krwi, helikobakter pylori dieta, test h pylori, test na h pylori, test helicobacter pylori, test na h. pylori, helicobacter pylor, test helicobacter, bakteria helicobacter pylori, bakterie h. pylori, test na helicobacter, bakterie h pylori, h. pylori, helicobacter pylori, helicobater pylori, helicobacter leczenie

KOMENTARZE

2 komentarze
 • Awatar
  Gość, , 14.02.2013, 12:02

  Testy oddechowe na Helicobacter Pylorimożna wykonać od ręki w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie ( Aleja Armii Ludowej 13 ). Dostępne są dla dzieci i osób dorosłych. www.czmdm.pl

 • Awatar
  Gość, , 14.02.2013, 12:04

  Testy oddechowe na Helicobacter Pylorimożna wykonać od ręki w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie ( Aleja Armii Ludowej 13 ). Dostępne są dla dzieci i osób dorosłych. www.czmdm.pl

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!