TaskBeat

Leczenie drobnokomórkowego raka płuca (DRP)

Poleć stronę
Leczenie drobnokomórkowego raka płuca (DRP)

Wykazano, że ten rodzaj raka płuca w chwili rozpoznania jest u wiekszości chorych w stadium rozsiewu (nawet jeżeli nie jest to widoczne w badaniach obrazowych) i z tego powodu zwykle nie może być wyleczony za pomocą chirurgii.

Stadium choroby ograniczonej

Nawet w przypadku, gdy stwierdzono u Ciebie stadium ograniczone drobnokomórkowego raka płuca, będziesz otrzymywać chemioterapię. Jeżeli (co zdarza się rzadko) będziesz mieć tylko pojedynczy guzek w płucu bez dowodów na obecność raka w innych miejscach ciała, lekarze mogą zaproponować Ci usunięcie chirurgiczne guza przed rozpoczęciem chemioterapii. Standardowo stosuje się leczenie chemiczne z zastosowaniem programu złożonego z dwóch lub trzech leków cytostatycznych. Chemioterapia składa się z tzw. cyklów leczenia podawanych zwykle co 21 dni. Standardowo podaje się od 4 do 6 cyklów chemioterapii (w przypadku pomyślnego jej przebiegu), a zatem leczenie może trwać od 3 do 6 miesięcy. Co dwa cykle leczenia wykonuje się badanie obrazowe w celu oceny jego skuteczności.

W badaniach klinicznych wykazano, że doręczenie radioterapii na obszar klatki piersiowej (na okolicę guza pierwotnego i zajętych węzłów chłonnych śródpiersia wraz z odpowiednim marginesem) poprawia szanse na całkowite wyleczenie lub co najmniej wydłużenie przeżycia w porównaniu z leczeniem wyłącznie chemicznym w grupie kwalifikujących się do takiego postępowania chorych. Radioterapia jest podawana po chemioterapii lub, co jest nieco korzystniejsze jednocześnie z chemioterapią. W tym przypadku stwierdza się jednak więcej działań niepożądanych w postaci zapalenia przełyku i popromiennego zapalenia płuc oraz powikłań ze strony krwi (spadek liczby białych krwinek, niedokrwistość). Zastosowanie radioterapii jest niemożliwe u pacjentów z towarzyszącymi istotnymi nienowotworowymi chorobami płuc lub innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. W rzadkich przypadkach, gdy drobnokomórkowy rak płuca ma postać pojedynczego zlokalizowanego guza, może być on czasem poddany resekcji chirurgicznej, po której podaje się uzupełniającą chemioterapię. U chorych z drobnokomórkowym rakiem płuca w stadium ograniczonym, u których po skojarzonej chemioradioterapii udało się uzyskać całkowitą lub prawie całkowitą remisję guza przeprowadza się profilaktyczne napromienianie mózgowia, co zmniejsza częstość nawrotów pod postacią przerzutów do mózgu oraz nieznacznie wydłuża wskaźniki przeżycia.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/rak-pluc/12729,polecam-polskiego-lekarza-spec-leczenie-raka-pluca">Polecam polskiego lekarza ,spec.-leczenie raka pluca</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Należy podkreślić, że w stadium ograniczonym drobnokomórkowego raka płuca po zastosowaniu leczenia skojarzonego (chemioterapia plus radioterapia) u adekwatnych chorych istnieją szanse na uzyskanie całkowitego wyleczenia. Z tego powodu bardzo ważne jest rzetelne określenie stadium zawansowania i prawidłowa kwalifikacja do leczenia skojarzonego w specjalistycznych ośrodkach onkologicznych dysponujących odpowiednim personelem i sprzętem.

Jeżeli chory z drobnokomórkowym rakiem płuca poddawany jest chemioterapii z udziałem lub bez udziału radioterapii, istnieje duże prawdopodobieństwo zmniejszenia się guza, co określane jest jako remisja. Jednak prędzej czy później drobnokomórkowy rak płuca może ponownie rozpocząć proces wzrostu.

Wskaźnik przeżycia jednego roku chorych z drobnokomórkowym rakiem płuca leczonych chemioterapią i radioterapią wynosi od 62% do 66%.

Te niezadowalające wyniki leczenia są powodem podjęcia badań klinicznych nad nowymi lekami cytostatycznymi, immunoterapią lub terapią genową, jednak ich zakres i wyniki są mniej obiecujące niż w przypadku niedrobnokomórkowego raka płuca.

Stadium choroby rozsianej

Jeżeli stwierdzono u Ciebie stadium rozsiane drobnokomórkowego raka płuca, chemioterapia może złagodzić Twoje dolegliwości i pozwolić Ci żyć dlużej. Szansa na uzyskanie zmniejszenia guza w wyniku leczenia chemicznego wynosi od 70% do 85%. Na całym świecie stosuje się standardowe programy chemioterapii podobne do podawanych w stadium ograniczonym drobnokoórkowego raka płuca. Część chorych w stadium rozsiewu, u ktorych stwierdzono odpowiedź na pierwotną chemioterapię może odnieść korzyść z radioterapii na klatkę piersiową lub mózgowie. Wskaźnik przeżycia jednego roku dla chorych ze stadium rozsianym drobnokomórkowego raka płuca wynosi od 22% do 48%. Zmniejsza się on do wartości od 5% do 19% po dwóch latach i około 1% do 2% po upływie pięciu lat.

Nawrót drobnokomórkowego raka płuca

Chociaż u większości chorych z drobnokomórkowym rakiem płuca udaje się uzyskać odpowiedź na leczenie, bardzo prawdopodobny jest niestety nawrót nowotworu. Wiadomość o wznowieniu choroby może być przerażająca, ale należy pamiętać, że wciąż istnieją wtedy opcje leczenia, które należy omówić ze swoim onkologiem. W takim przypadku konieczne jest zrozumienie i ustalenie celów postępowania, ponieważ mogą się one skupiać bardziej na zachowaniu komfortu życia i łagodzeniu dolegliwości niż na wyleczeniu.

Dwoma najważniejszymi czynnikami określającymi wybór leczenia nawrotu drobnokomórkowego raka płaca są czas, jaki upłynął od pierwotnej chemioterapii oraz stan sprawności i ogólny stan zdrowia. U chorych, u których nawrót wystąpił w czasie powyżej 3 miesięcy od początkowego leczenia można zastosować ponownie pierwotny dwu- lub trójlekowy program chemioterapii. U pozostałych chorych, w tym u chorych w gorszym stanie sprawności oraz stanie ogólnym i/lub w podeszłym wieku alternatywą może być podawanie jednego cytostatyku (monoterapia). W tym przypadku dostępne są leki chemiczne, które można podawać w postaci doustnej. Jeżeli chory z różnych powodów nie kwalifikuje się do podawania chemioterapii, należy wdrożyć postępowanie objawowe (opieka paliatywna oraz leczenie wspomagające), które może obejmować paliatywną radioterapię przerzutów do mózgu lub kości.

KOMENTARZE

7 komentarzy
 • Awatar
  Gość, , 19.04.2012, 00:21

  NIESTETY TO SĄ FAKTY. PRZEŻYŁAM TA CHOROBĘ W RODZINIE. CHORY ŻYŁ PONAD DWA LATA (DWA RZUTY CHEMIOTERAPII, KAŻDY PO 6 CYKLI)), RADIOTERAPIA, NAPROMIENIOWANIE MÓZGU. niestety bezpośrednią przyczyna zgonu była niewydolność krążenia( reanimacja , pobyt pod respiratorem na oddz. intensywnej terapii, .........).

 • Awatar
  Gość, , 12.06.2013, 14:43

  26.05.2013r. drobnokomórkowy rak płuc u mojej mamy. Zajęty lewy płat, oskrzela, ucisk tchawicy, serca...
  "Pani mama często będzie przechodziła silne zapalenie płuc (...) Jeżeli rak zaatakuje tchawicę, będzie fontanna krwi, nie do zatamowania i wylew do płuc"

 • Awatar
  Gość, , 09.05.2013, 12:55

  Dziś, tj. 9 maja 2013 diagnoza - rak drobnokmórkowy lewego płuca - mój tata.

 • Awatar
  Gość, , 19.06.2013, 15:32

  niewiarygodne jak łatwo Wam zająć stanowisko! Moja mama jest już prawie trzy lata po zakończeniu 6 cyklu chemioterapii - jest w 40 % które przeżywa 2 lata - to jest dla mnie powód do radości.
  Przez cały ten okres moja mama była w świetnej kondycji psychicznej, uśmiechnięta, gotowa do walki z rakiem i z całym światem. Dziś skierowano ją na dodatkowe badania z poważnym podejrzeniem progresji... wszystko będzie wiadomo z końcem tygodnia.
  Nie wolno Wam zapomnieć o jednej rzeczy - to Wy, rodzina, najbliżsi macie wpływ na to jak będzie wyglądał ten ciężki i z dużym prawdopodobieństwem ostatni okres kilku miesięcy, może lat. Nie wolno obiecywać osobie chorej ze wyzdrowieje, to obietnice bez pokrycia które mogę wpędzić w ciężki stan załamania psychicznego. Trzeba być szczerym ale powściągliwym, wyrozumiałym i poświęcać czas choremu tacie, mamie...
  Współczuję Wam ponieważ wiem co to znaczy, każda wizyta kontrolna jest jak czekanie na wyrok śmierci... czy to już dziś?? uffff, jeszcze nie, mam przynajmniej 3 miesiące - jak wygrana w totolotka, tylko znacznie cenniejsza.
  Życzę wytrwałości i pogody ducha - to najbardziej pomaga choremu, nic tak nie przygnębia jak patrzące z pożałowaniem, litością, smutkiem twarze najbliższych.
  Pozdrawiam

 • Awatar
  Gość, , 15.05.2013, 22:53

  22 marca 2013 diagnoza-rak drobnokomórkowy płuca lewego...

 • Awatar
  Gość, , 09.05.2013, 12:54

  Dziś , tj. 9 maja 2013 diagnoza - rak drobnokomórkowy lewego płuca - mój tata.

 • Awatar
  Gość, , 13.11.2013, 17:45

  witam, we wrzesniu moja siostra otrzymala diagnoze- rak drobnokomorkowy prawego pluca z przezutami na wezly chlonne i glowna zyle.Jest teraz w trakcie trzeciej chemii. Po drugiej chemii guz sie pomniejszyl , co nas bardzo wszystkich cieszy. Wierzymy, ze wszystko bedzie pomyslnie przebiegalo. Nielatwo jest patrzec na chora osobe po chemii nudnosci, wymioty oslabienie, na szzescie ten stan mija po tygodniu i jest czas na regeneracje organizmu do nastepnej chemii. Wierzymy ze jej sie uda i znajdzie sie w grupie przezywajacej jeszcze dlugie lata.

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!