TaskBeat

LECZENIE Raka piersi

Poleć stronę

Najskuteczniejsza terapia w każdym przypadku w dużym stopniu zależy od natury raka i stadium, w którym został wykryty. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia, ale ostateczny wynik powinien być wspólną decyzją pacjentki i lekarza.

Sposoby leczenia raka piersi

Radioterapia w raku piersi

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/rak-piersi/39381,predyspozycje-do-zachorowania-na-raka-piersi">Predyspozycje do zachorowania na raka piersi</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Może być stosowana indywidualnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia. Pierś i okolice pachy wystawiane są na działanie serii niewielkich dawek promieniowania. Zwykle odbywa się to w trybie ambulatoryjnym. Celem takiego postępowania jest zlikwidowanie komórek rakowych. Radioterapia może wywołać uczucie niezwykłego zmęczenia, ale mija oino po zakończeniu kuracji.

Chemoterapia w raku piersi

Chemoterapia, leczenie za pomocą leków przeciwrakowych, powstrzymujących rozmnażanie komórek rakowych lub oddziałujących na równowagę hormonalną, może być jedynym sposobem leczenia, bądź metodą towarzyszącą mastektomii i/lub radioterapii. Niektóre formy chemoterapii mogą powodować skutki uboczne, jak mdłości, wypadanie włosów, zmęczenie.

Po amputacji piersi

Każda kobieta, która utraciła pierś w wyniku raka jest w naturalny sposób rozdrażniona i zmartwiona. Jest bowiem przekonana, że wywarło to negatywny wpływ na jej wygląd i kobiecość. Lekarze zwykle starają się zachować możliwie jak najwięcej tkanki, proponując też wszczepienie protezy w celu zachowania naturalnego kształtu piersi. Niektóre szpitale zatrudniają psychologów, którzy pomagają uporać się z poblemami psychicznymi przed i po zabiegu.

Podejmowanie decyzji co do sposobu leczenia raka piersi

W ciągu ostatnich lat leczenie raka piersi stało się bardziej celowane nie tylko pod względem zajętej części ciała, ale również pod względem charakterystyki samych komórek nowotworowych. Aby stwierdzić, czy te sposoby leczenia raka piersi będą skuteczne w Twoim przypadku wymagana jest o wiele dokładniejsza, niż dawniej znajomość charakterystyki danego guza, co wymaga szerszego zakresu badań diagnostycznych. Dobór sposobu leczenia raka piersi będzie w znacznej mierze zależeć od wyników wszystkich wykonanych niezbędnych badań.

Często zdarza się, że operacyjne wycięcie wszelkich guzków następuje nagle i szybko, nie pozostawiając Ci praktycznie szans na zebranie informacji i współuczestniczenie w podejmowaniu decyzji. Czasem możeliwe jest leczenie już przed zabiegiem operacyjnym, należy się więc dopytywać o taką opcję. Bardzo istotny jest również wybór chirurga wykonującego zabieg. Dlatego wskazane jest, aby porozmawiać o tym z lekarzem oraz skontaktować się z lokalnymi grupami wsparcia i pomocy pacjentkom w celu zasięgnięcia porady przed podjęciem decyzji.

Źródło: "Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy. Lekarz domowy. Rodzinny poradnik medyczny." pod redakcją Tony'ego Smitha., "Diagnostyka raka piersi - przewodnik dla kobiet"

WIĘCEJ O Raku piersi