TaskBeat

Jaki prowadzić tryb życia przy przewlekłej białaczce szpikowej? Co robić/jeść a czego unikać?

Poleć stronę
Jaki prowadzić tryb życia przy przewlekłej białaczce szpikowej? Co robić/jeść a czego unikać?

Większość pacjentów w trakcie leczenia przewlekłej białaczki szpikowej czuje się dobrze a wielu z nich zachowuje normalną aktywność życiową.

U niektórych aktywność może być ograniczona osłabieniem z powodu niedokrwistości wywołanej samym leczeniem lub też innymi objawami niepożądanymi leków. Te osoby, u których nastąpiło- z powodu leczenia lub samej choroby- obniżenie wartości krwinek białych poniżej normy (a zatem spadła ich odporność) powinni unikać sytuacji, w których mogą być narażeni na zakażenie. Nie powinni przebywać w dużych skupiskach ludzi jak kina, centra handlowe czy kościoły ponieważ ryzyko zakażenia od innej osoby jest wtedy duże.

Nie ma pokarmów zalecanych lub zakazanych. Obowiązują ogólnie znane zasady prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia, w tym zaprzestania palenia papierosów.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/przewlekla-bialaczka-szpikowa/9499,czy-jest-szansa-calkowitego-wyleczenia-przewleklej-bialaczki-szpikowej">Czy jest szansa całkowitego wyleczenia przewlekłej białaczki szpikowej?</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Wiele mówi się o związku soku grejfrutowego z przemianą imatynibu i zakazuje się spożywana go w trakcie leczenia. Sok grejfrutowy może zwiększać stężenie leku we krwi ponieważ jego przemiana w organizmie wykorzystuje ten sam szlak metaboliczny co imatynib. Brak jednak jakichkolwiek badań udowadniających ścisłą zależność pomiędzy ilością wypijanego soku a stężeniem Gliweku we krwi. Nie można zatem zmniejszyć dawki Gliweku popijając go sokiem grejfrutowym ponieważ istnieje duże ryzyko, że dawka leku stanie się zbyt mała aby opanować chorobę.

Utrata apetytu lub inne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego powinny być jak najszybciej zgłoszone lekarzowi prowadzącemu.

KOMENTARZE

1 komentarz
  • Awatar
    Gość, , 28.12.2012, 23:50

    Dzień dobry.Mam pytanie,ja obecnie jestem leczona Gliwekiem,poniewaz choruje na przewlekłą białaczkę szpikową ,a mój mąż choruje na raka stercza(rak prostaty),jest po leczeniu chormonalnym,a w chwili obecnej ma każdy dzień naświetlania(radioterapia),czy przy mojej chorobie to nie jest szkodliwe?Bardzo proszę o szybką odpowiedź.Za co z góry serdecznie dziękuję.POZDRAWIAM.

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!