TaskBeat

Nowotwór szyi i głowy - OPIS

Poleć stronę

Nowotwory głowy i szyi obejmuje raki zlokalizowane w górnej części układu pokarmowego i oddechowego (jama ustna, gardło, krtań, jama nosowa, gruczoły ślinowe i zatoki oboczne nosa). Nowotwory te różnią się historią naturalną i rokowaniem, jednak w wielu opracowaniach są ujmowane jako jedna grupa. Szczególne znaczenie tej grupy nowotworów związane jest z towarzyszącymi im poważnymi dolegliwościami fizycznymi. Nowotwory umiejscowione w tym obszarze z reguły utrudniają podstawowe czynności życiowe (oddychanie, odżywianie i mowę), a niekiedy upośledzać mogą wzrok, słuch, węch, smak i inne czynności układu nerwowego. Zniekształcenia i ubytki czynnościowe w wyniku choroby i jej leczenia mają negatywne skutki psychologiczne i społeczne.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/nowotwor-szyi-i-glowy/9566,brachyterapia-hdr-i-pdr-w-nowotworach-glowy-i-szyi">Brachyterapia hdr i pdr w nowotworach głowy i szyi</a><br /> - Pastylka</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Nowotwory głowy i szyi stanowią 5,3% wszystkich zarejestrowanych w Polsce nowotworów złośliwych, w tym 8,3% wśród mężczyzn i 1,9% wśród kobiet.

Czynniki ryzyka

Podstawowym czynnikiem przyczynowym raków narządów głowy i szyi jest:

  • dym tytoniowy,

Inne czynniki kancerogenne o udowodnionym znaczeniu to:

  • nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu,
  • zła higiena jamy ustnej,
  • mechaniczne drażnienie błon śluzowych (np. źle dopasowane protezy stomatologiczne),
  • w powstawaniu niektórych raków narządów głowy i szyi istotna rolę mogą odgrywać wirusy (np. rak nosowej części gardła, któremu często towarzyszy zakażenie wirusem Epsteina-Barr).

Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie raka?

Nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje większe szanse na całkowite wyleczenie. Nie leczony rak stwarza ryzyko śmierci dla wielu pacjentów. Nie w każdym przypadku wczesne wykrycie raka zmniejsza indywidualne ryzyko śmierci, ale liczne dowody wskazują na wysoką skuteczność leczenia w tej fazie choroby.

Stopnie zaawansowania nowotworu

Jeżeli zostanie zdiagnozowany nowotwór ważne jest określenie jego stadium (fazy) rozwoju. Na tej podstawie oraz w oparciu o pozostałe czynniki, do których zaliczamy m.in.: wiek, ogólny stan zdrowia, obecność poważnych innych chorób wybierana jest odpowiednia metoda leczenia. Niemniej jednak, przed ustaleniem planu leczenia, lekarz prowadzący powinien przedyskutować z Tobą zalety i wady wszystkich dostępnych metod leczenia.

Opracowanie tekstu: dr hab. n. med. Janusz Skowronek,
Opracowanie graficzne: Aleksandra Robaszkiewicz, GoldFish Studio
Konsultacja naukowa: prof. CM UMK Roman Makarewicz

Źródło: "Brachyterapia raka głowy i szyi. Poradnik dla Pacjentów." Wielkopolskie Centrum Onkologii, http://www.wco.pl/