TaskBeat

Dlaczego warto przestać palić?

Kategorie:
Psychologia

Choroby:
Nikotynizm
Poleć stronę
Dlaczego warto przestać palić?

Korzyści zdrowotne

Czas goi nawet głębokie rany

Specjaliści przekonują, że nawet po kilkudziesięciu latach warto przestać palić – organizm będzie w stanie naprawić wyrządzone mu szkody. Rozpocznie się proces oczyszczania i regenerowania.

Po zgaszeniu ostatniego papierosa:

  • w ciągu 20 minut – tętno obniży się, ciśnienie tętnicze krwi powróci do normy
  • w ciągu 8 godzin – zwiększy się stężenie tlenu we krwi, a tlenku węgla spadnie do zera
  • w ciągu 24 godzin – ryzyko ostrego zawału serca znacznie się zmniejszy
  • w ciągu 48 godzin – Twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie
  • w ciągu 2 tyg. do 3 miesięcy – układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, poprawi się kondycja fizyczna
  • w ciągu od 1 do 9 miesięcy – zwiększy się wydolność układu oddechowego, ustąpią duszności, kaszel, zmęczenie
  • po 1 roku – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca zmniejszy się o połowę
  • po 5 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca, jamy ustnej, krtani i przełyku zmniejszy się o połowę; mniejsze będzie ryzyko wystąpienia udaru mózgu
  • po 10 latach – ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej
  • po 15 latach – ryzyko zachorowania na raka płuca będzie podobne, jak u osoby nigdy niepalącej.

Alkohol szkodzi

Palenie tytoniu często idzie w parze z piciem alkoholu. To mieszanka wybuchowa. Z tymi dwoma nałogami trudno dożyć sześćdziesiątki. Nadużywanie alkoholu i palenie papierosów potęguje negatywne konsekwencje zdrowotne.

Rak jamy ustnej, przełyku i krtani występuje prawie wyłącznie u palaczy, którzy nadużywają alkoholu.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/nikotynizm/9941,palenie-i-kobiety">Palenie i kobiety</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Jeżeli przestaniesz palić, a picie alkoholu ograniczysz do okazjonalnego picia wina czy piwa, te poważne choroby przestaną Ci grozić.

Uwaga na leki!

Produkty spalania tytoniu mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi przez Ciebie lekami. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym osłabiają działanie dużej grupy leków, co powoduje konieczność stosowania ich w większych dawkach. Są to głównie leki przyjmowane z powodu przewlekłych chorób układu krążenia, układu oddechowego czy cukrzycy (np. propranolol czy aminofilina)

Jeżeli rzucisz palenie, leki będą działały skuteczniej, a ich działania uboczne będą słabsze.

Palenia a praca

Jeżeli w miejscu pracy (a także w domu) masz styczność z substancjami chemicznymi czy innymi szkodliwymi czynnikami, np. pyłem azbestowym czy promieniowaniem jonizującym, palenie tytoniu prowadzi do zwielokrotnienia ryzyka choroby. Nawet jeśli podczas pracy musisz mieć kontakt z substancjami szkodliwymi, po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania z tego powodu zmniejszy się wielokrotnie.

Nigdy nie jest za późno

Na koniec mamy dobre wiadomości dla długoletnich palaczy: nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia: nawet po czterdziestu czy pięćdziesięciu latach palenia Twój organizm zdoła naprawić szkody wyrządzone przez tytoń.

Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być nie Twój wiek, ale palenie tytoniu.

Poczujesz się zdecydowanie lepiej, jeśli przestaniesz palić. Wtedy przekonasz się, że to palenie papierosów było przyczyną Twojego ciągłego zmęczenia i osłabienia.

Inne korzyści

Ekologiczne

W naszych domach i miejscach pracy 8 milionów „tytoniowych kominów” produkuje codziennie chmury dymu. Rocznie spalanych jest 80 miliardów papierosów. Każdy palacz zanieczyszcza środowisko, w którym przebywa. Jeśli  rzucisz palenie, postąpisz ekologicznie.

Moralne

Wiele kobiet w ciąży pali, szkodząc swojemu dziecku. Kobieta, która będzie matką, nie powinna palić. Palący rodzice nie powinni palić w obecności dzieci. Każdy dom, w którym przebywają dzieci, powinien być wolny od dymu tytoniowego. Pamiętaj też o innych swoich najbliższych. Przestań palić, aby nie stali się ofiarami Twojego uzależnienia. Coraz więcej krajów europejskich wprowadza całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych, także w restauracjach czy barach. Unia Europejska rekomenduje tę normę prawną jako standard.

Finansowe

Paczka papierosów kosztuje 5 złotych a nawet więcej. Policz, ile pieniędzy „puściłeś z dymem” w ciągu swojego życia. Niektórzy palacze wydali już na papierosy tyle, ile kosztuje dobry samochód.

W pracy będziesz wydajniejszy i rzadziej nieobecny z powodu choroby, tym samym więcej zarobisz. Już dzisiaj najlepsi pracodawcy – także w Polsce – zatrudniają tylko niepalących.

Kto nie pali, rzadziej choruje, a każda choroba wiąże się z kosztami. Nie będą Cię obciążać koszty wynikające z chorób wywołanych paleniem tytoniu.

Nie wywołasz pożaru, zostawiając niedopałek – będziesz żył bezpieczniej.

Tagi: palenie, rzuć palenie, rzucić palenie, skutki palenia, nikotyna, rzucania palenia, skutki palenia tytoniu, uzależnienie od tytoniu, palenie papierosów skutki, nikotynizm, uzależnienia od nikotyny, palenie tytoniu, szkodliwe palenie papierosów, rzucenie palenia, palenie tytoniu skutki

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!