TaskBeat

Metody leczenia daltonizmu

Kategorie:
Okulistyka

Choroby:
Daltonizm
Poleć stronę
Metody leczenia daltonizmu

Dotychczas uważano daltonizm za chorobę nieuleczalną. Istnieje jednak parę sposobów leczenia tej wady wzroku, przedstawiliśmy trzy metody - soczewki kontaktowe Colorlite, terapię chromagenową oraz terapię genową.

Soczewki kontaktowe

Pierwszą metodą leczenia daltonizmu są soczewki kontaktowe Colorlite. Soczewki te za pomocą specjalnej warstwy korygują zaburzenie widzenia barw. Warstwy zmieniają spektrum przechodzącego przez nie światła i wyzwalają bodźce podobne do tych, które występują u ludzi zdrowych, dzięki czemu daltoniści odróżniają większą ilość kolorów.

Terapia chromagenowa w leczeniu daltonizmu

Innym rodzajem soczewek, które nie tylko pomagają w korygowaniu zaburzeń widzenia barw, ale dodatkowo stosuje się je w terapii dysleksji oraz migren, czyli terapii chromagenowej. Kuracja ta polega na zmianie natężenia koloru odbieranego przez oko niedominujące.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/daltonizm/8899,metody-leczenia-daltonizmu">Metody leczenia daltonizmu</a><br /> - Gość</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

W oku dominującym może występować:

 • 20% koloru czerwonego,
 • 30% koloru zielonego,
 • 50% koloru niebieskiego,

natomiast w oku niedominującym występuje:

 • 50% koloru czerwonego,
 • 40% koloru zielonego,
 • 10% koloru niebieskiego.

Na skutek tego mózg otrzymuje dwa różne sygnały, co powoduje dezorientację, a co za tym idzie mózg jest zmuszony do rozróżnienia kolorów, które do tej pory wyglądały tak samo. W rezultacie skala barw widzianych przez pacjenta zwiększa się dwu lub nawet trzykrotnie. Terapia chromagenowa nie zapewnia perfekcyjnej zdolności rozróżniania barw, ale gwarantuje możliwość rozpoznawania barw, których wcześniej nie umieli zidentyfikować.

Terapia genowa w leczeniu daltonizmu

Ostatnią z przedstawianych metod leczenia daltonizmu jest terapia genowa. Naukowcom z USA udało się za pomocą tej metody wyleczyć dwie małpy chorujące na ślepotę barw. Do siatkówek oczu małp naukowcy przetransportowali geny zawarte w wirusach i po pewnym czasie zwierzęte zaczęły rozróżniać wcześniej nierozpoznawalne barwy. Badania dowiodły również, że leczenie można wykonywać zarówno u dzieci, jak i u osób starszych.

KOMENTARZE

10 komentarzy
 • Awatar
  Gość, , 28.10.2011, 10:06

  witam
  "leczenie" - tylko za pomocą szkieł okularowych lub soczewek kontaktowych - chcecie o tym porozmawiać proszę o kontakt nr 501 760 671
  pozdrawiam
  Eligiusz Szewczyk
  WENS

 • Awatar
  Gość, , 06.01.2013, 21:48

  Witam czy w podlaskim jest taki gabinet

 • Awatar
  Gość, , 12.12.2012, 13:39

  taj jest taki gabinet.

 • Awatar
  Gość, , 23.05.2011, 10:33

  Jedną z metod leczenia daltonizmu jest terapia genowa. Czy istnieją w Polsce gabinety lekarskie stosujące tę metodę?

 • Awatar
  Gość, , 19.09.2013, 14:09

  cz w trójmieście znajduje się jakiś gabinet zajmujący się korygowaniem daltonizmu?

 • Awatar
  Gość, , 11.07.2013, 22:35

  jestem kobietą i nie widze tych cyferek, wiem,że to rzadkość, chyba odziedziczona po moim tacie. Kolory widzę.

 • Awatar
  Gość, , 16.11.2013, 15:40

  Moja droga niestety mylisz się. Utarło się niestety tak, że każdy myśli iż daltonizm oznacza całkowite nierozróżnianie barw. Takich ludzie prawie nie ma. Wszyscy niemal daltoniści rozróżniają kolory, tylko słabo i tablice barwne to ujawniają (braki). Daltonizmu nie odziedziczyłaś po ojcu, ale po obojgu rodziców. Były upośledzone oba chromosomy X, zarówno ten od matki, jak i ten od ojca. Gdybyś miała zdrową mamę, nie miała byś daltonizmu. Twoja mama oczywiście może rozróżniać barwy, ale na pewno jest nosicielką daltonizmu (chromosom recesywny). Syn zawsze dziedziczy daltonizm po matce. Od ojca dziedziczy jedynie chromosom Y i on nie wpływa w żaden sposób na daltonizm, tylko na płeć. Jest taki układ - kobieta XX i mężczyzna XY.

 • Awatar
  Gość, , 11.12.2012, 12:52

  Witam, zapraszam do gabinetu optometrycznego wiecej informacji www.daltonizm.com.pl

 • Awatar
  Gość, , 20.10.2014, 06:36

  A czy w Lubelskim jest gdzies gabinet w którym można zakupić soczewki takie?? Gdzie się znajduje i jaki może być koszt takich soczewek??

 • Awatar
  Gość, , 14.08.2015, 22:59

  Kurcze ,jestem grafikiem,rysownikiem i też nie widzę ,wiedziałem o tym jednakże musiałem ukrywać ,nie rozumiem za to jednego ,na czym dokładnie polega ta wada ,skoro kolory takie jak czerwony,zielony i niebieski widzę normalnie ,problemy z rozpoznawaniem mam niektórych odcieni żółtego z czerwonym jak i niebieskiego z zielonym z tym że naprawdę musi to być bardzo mało nasycone i na niewielkiej powierzchni .
  No teraz to się kompletnie załamałem

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!