TaskBeat

Przełomowe odkrycia w medycynie w ciągu ostatnich 10 lat

Poleć stronę
Przełomowe odkrycia w medycynie w ciągu ostatnich 10 lat

2000

Postęp w leczeniu raka 1

Pierwsza chemioterapia wykorzystująca przeciwciała, jako nowa metoda leczenia raka, zyskała pozytywną opinię Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Ten nowy sposób leczenia białaczki łączy podawanie silnych leków antynowotworowych z przeciwciałami charakterystycznymi dla danego nowotworu. Terapia ta pozwala na zwalczanie wyłącznie komórek rakowych i pozostaje bez wpływu na zdrowe komórki.

Spowolnienie postępowania objawów choroby Alzheimera 1

Zatwierdzono drugą generację leków przeciwko chorobie Alzheimera. Nowe leki, inhibitory cholinesterazy, zwiększają poziom acetylocholiny w mózgu. Jest to substancja odpowiedzialna za spowolnienie spadku sprawności umysłowej pacjentów. W 2003 roku zatwierdzono trzecią generację leków, które stanowią pierwszą terapię możliwą do zastosowania w ciężkich przypadkach choroby Alzheimera.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/alzheimer/8827,opieka-nad-osoba-chora-na-alzheimera-co-robic-a-czego-unikac">Opieka nad osobą chorą na alzheimera - co robić, a czego unikać</a><br /> - Pastylka</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

2001

Postęp w leczeniu HIV 1

Trzecia generacja leków celująca w enzym transkryptazę została zatwierdzona do obrotu. Nukleotydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy wyposaża wirus HIV w fałszywe chemiczne cegiełki, które zapobiegają jego namnażaniu i obniżają poziom wirusa we krwi.

Ratująca życie terapia białaczki 1

Lekarze i pacjenci mają do dyspozycji nowy lek, który walczy z przewlekłą białaczką szpikową na poziomie cząsteczkowym. Wcześniej zaledwie 3 na 10 pacjentów przeżywało 5 lat, natomiast obecnie u wielu stwierdzono remisję nowotworu z wystąpieniem niewielu lub bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

2002

Nowe leki regulujące ciśnienie krwi 1

Wprowadzono lek, będący selektywnym antagonistą receptorów aldosteronu, odpowiedzialny za blokowanie wydzielania się hormonu wspomagającego wchłanianie sodu oraz wody przez nerki. Nadmierne ich pochłanianie może spowodować wzrost ciśnienia krwi, natomiast blokowanie wydzielania tego hormonu skutecznie temu zapobiega.

Nowy sposób obniżania poziomu cholesterolu 1

Zatwierdzono do obrotu inhibitor wchłaniania cholesterolu, który działa w jelicie cienkim i pozwala zatrzymać napływ cholesterolu do wątroby, pomagając jednocześnie w usuwaniu go z krwi. Ta nowa klasa leków może być podawana razem ze statynami w celu redukcji wysokiego poziomu cholesterolu.

2003

Mapowanie ludzkiego genomu 1

W pięćdziesiąt lat po odkryciu struktury DNA prace nad Projektem Ludzkiego Genomu pozwalają uzupełnić sekwencję kodu genetycznego. Realizacja tego projektu stanowi nową erę w historii innowacyjnej farmakologii, dostarczając nowe narzędzia do diagnostyki, leczenia oraz zapobiegania wielu chorobom.

Nowe podejście do walki z HIV 1

Zatwierdzono do obrotu nową klasę leków – inhibitory fuzji – które powstrzymują wirus HIV od atakowania zdrowych komórek oraz zapobiegają jego namnażaniu. To nowe podejście daje nadzieję tym, których organizm wytworzył oporność na stosowane dotychczas terapie.

Obecnie

W czasie, gdy to czytasz, naukowcy docierają do granic medycyny, aby odkryć nowe leki, które pomogą pacjentom wciąż czekającym na skuteczną terapię. Współczesne podejście, które wykorzystuje badania nad genomem, celowanie w cząsteczki oraz medycynę spersonalizowaną, sprawia, że oczekiwania wobec farmakologii są o wiele większe niż kiedykolwiek przedtem.

Bibliografia

1 http://www.innovation.org/index.cfm/InnovationToday/Then_&_Now, stan na 9 listopada 2010 r.

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!