TaskBeat

Jak czytać wyniki badań moczu?

Poleć stronę
Jak czytać wyniki badań moczu?

W poniższej tabeli podajemy prawidłowe wartości oraz podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny odstępstwa od normy. Pamiętaj, że wyniki badań zawsze trzeba pokazać lekarzowi.

Badanie moczu

Co to jest Norma Odstępstwo od normy
Barwa Kolor moczu. Jest zależny od stopnia jego zagęszczenia, pH oraz ilości barwnika – urochromu. Od słomkowej do ciemnożółtej. Mocz może być nieco ciemniejszy, gdy pijesz za mało płynów. Jego zabarwienie zmienia się też pod wpływem niektórych leków, może również świadczyć o stanie zapalnym w drogach moczowych i uszkodzeniu nerek.
Przejrzystość Klarowność moczu. Przezroczysty. Do zmętnienia dochodzi przy ropnych stanach zapalnych dróg moczowych oraz niektórych rodzajach kamicy moczowej.
Ciężar włąściwy Gęstość moczu – zleży od ilości płynów wypijanych i wydalanych. 1,015 – 1,025 g/ml. Wynik może być niższy, gdy przed badaniem wypiłaś dużo płynów. Może też wskazywać na niewydolność nerek. Ciężar właściwy wzrasta przy biegunce i wymiotach oraz gdy w moczu są obecne cukir lub białko.
Odczyn pH Parametr, który wskazuje czy mocz ma odczyn kwaśny (mniej niż 7), czy zasadowy (więcej niż 7). 5,5 – 6,8 Niższy wynik może być efektem diety bogatej w mięso, gorączki, głodówki lub odwodnienia. Natomiast wzrost następuje przey uporczywych wymiotach, zakażeniach dróg moczowych i upośledzeniu pracy nerek.
Białko Podstawowy element budujący tkanki organizmu. Brak. Przejściowo białko może pojawić się w moczu po dużym wysiłku lub przy gorączce. Jego stała obecność wskazuje na chorobę nerek.
Glukoza Cukier – paliwo dla komórek. Brak. Obecność glukozy w moczu nasuwa podejrzenie cukrzycy.
Ciała ketonowe Związki, które pochodzą z przemian metabolicznych. Brak. Ich pojawienie się może być związane np. z gorączką, wymiotami, głodzeniem się, ze stosowaniem diety bogatej w tłuszcze lub z piciem alkoholu. U osób cierpiących na cukrzycę obecność ciał ketonowych świadczy o tym, że choroba jest źle kontrolowana.
Bilirubina Żółty barwnik pochodzący z rozpadu hemoglobiny. Brak. Pojawia się przy różnych schorzeniach wątroby, np. jej wirusowym zapaleniu lub marskości.
Urobilinogen Pochodna barwnika żółci (bilirubiny). 0,5 – 4 mg. Wyższe stężenie występuje przy chorobach wątroby.
Nabłonki Złuszczone komórki nabłonka pochodzące z nerek i dróg moczowych. Nieliczne. Nadmiar może świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych.
Erytrocyty Krwinki czerwone. Pojedyncze (1 – 2) w polu widzenia. Ilość erytrocytów może się zwiększyć po dużym wysiłku, ale także w związku z kamicą nerkową, kłębuszkowym zapaleniem nerek i nowotworem.
Leukocyty Krwinki białe. 1 – 5 w polu widzenia. Wynik powyżej 10 świadczy o stanie zapalnym w organiźmie.
Bakterie Drobnoustroje, które powodują infekcje dróg moczowych, np. E. Coli, Klebsiella, Pseudomonas. Brak. Obecność bakterii wynika często z niewłaściwego pobrania moczu. Może również wskazywać na zakażenie układu moczowego, ale by to potwierdzić, trzeba zawsze wykonać posiew moczu.
Składniki mineralne Minerały, które mogą być wykrywane w postaci kryształów lub osadu. Niewielkie ilości kryształów szczawianów wapnia, kwasu moczowego i moczanów. Większe ilości składników mineralnych świadczą o początku kamicy nerkowej.
Wałeczki Cylindryczne twory powstające w nerkach. Pojedyncze. Nadmiar wałeczków może pojawiać się po nadmiernym wysiłku fizycznym u osób gorączkujących. Czasem świadczy też o chorobie nerek.

Uwaga: Wynik badania może być błędny, jeśli źle pobierzesz lub źle przechowujesz mocz.
Dlatego pamiętaj:

  • Nie wykonuj analizy moczu w trakcie miesiączki ani tuż po niej.
  • Zbierz próbkę moczu do sterylnego opojemnika, który możesz kupić w aptece.
  • W dniu poprzedzającym badanie unikaj pokarmów, które zaweirają dużo białka i barwników (np. czerwonych buraków, produktów sztucznie barwionych).
  • Przez 12 godz. przed pobraniem moczu nic nie jedz ani nie pij.
  • Do badanie zbierz mocz po nocy (powinien pozostawać w pęcherzu minimum 5 godz.). Zanim go pobierzesz, umyj okolice intymne. Na początku oddaj odrobinę moczu do toalety, a dopiero później do pojemnika. Uważaj, by nie dotknąć brzegiem pojemnika do ciała.
  • Zanieś mocz do laboratorium w ciągu 2 godz. Gdy nie jest to możliwe, przechowuj go w lodówce.

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!