TaskBeat

Jak czytać wyniki badań cholesterolu i trójglicerydów?

Poleć stronę
Jak czytać wyniki badań cholesterolu i trójglicerydów?

Cholesterol i trójglicerydy – lipidogram

W poniższej tabeli podajemy prawidłowe wartości oraz podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny odstępstwa od normy. Pamiętaj, że wyniki badań zawsze trzeba pokazać lekarzowi.

Co to jest Norma Wzrost Spadek
Cholesterol całkowity Substancja tłuszczowa, która wchodzi w skład struktury błon komórkowych. Jest niezbędna do produkcji niektórych hormonów i kwasów żółciowych. Kobiety:
< 200 mg/dl
(< 5,2 mmol/l).

Mężczyźni:
< 200 mg/dl
(< 5,2 mmol/l).
Może świadczyć o złej diecie. Pojawia się też w niewydolności nerek, cukrzycy, łuszczycy, zespole nerczycowym, niedoczynności tarczycy i zastoje żółci. Występuje w trakcie stosowania drastycznych diet i głodówek. Może też występować przy chorobie wątroby, nadczynności tarczycy i niedokrwistości.
Cholesterol HDL "Dobry" cholesterol – usuwa nadmiar "złego" cholesterolu (LDL) ze ścian tętnic i odtransportowuje go do wątroby. Kobiety:
40 – 80 mg/dl
(1,0 – 2,1 mmol/l).

Mężczyźni:
35 – 70 mg/dl
(0,9 – 1,8 mmol/l).
Przyczyną może być intensywne uprawianie ćwiczeń fizycznych. Zwykle spowodowany jest mała aktywnością fizyczną i paleniem papierosów.
Cholesterol LDL "Zły" cholesterol – odkłada się w ścianach tętnic i prowadzi do ich zwężenia. Wysoki poziom LDL zwiększa m.in. Ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu. Kobiety:
< 135 mg/dl
(< 3,5 mmol/l).

Mężczyźni:
< 135 mg/dl
(< 3,5 mmol/l).
Zazwyczaj jest związany ze zbyt tłustą dietą. Może być też uwarunkowany genetycznie. Niski poziom jest bardzo pożądany.
Trójglicerydy Rodzaj tłuszczów. Większość z nich powstaje w wątrobie, a tylko część pochodzi z diety. Kobiety:
60 – 170 mg/dl.

Mężczyźni:
60 – 170 mg/dl.
Zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów i może być przyczyną udaru mózgu lub zawału. Zdarza się u osób wyniszczonych lub z zespołem złego wchłaniania.

Uwaga: Na pobranie krwi zawsze zgłaszaj się rano, na czczo. Po posiłku zmienia sie poziom niektórych składników, dlatego wynik będzie niemiarodajny. Z tego samego względu w dniu poprzedzającym badanie unikaj dużego wysiłku fizycznego, tłustych potraw i alkoholu. Nie bierz też żadnych leków poza tymi, które zażywasz stale. Wieczorem zjedz ostatni posiłek około godz. 18. Kolacja powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita. Kobiety nie powinny zgłaszać się na pobranie krwi w trakcie miesiączki.

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!