TaskBeat

LECZENIE Alzheimera

Poleć stronę

Dotychczas nie wynalezionego skutecznej terapii choroby Alzheimera. Leki dostępne na rynku tymczasowo ograniczają objawy i łagodzą jej przebieg oraz opóźniają postęp choroby, nadal jednak nie opracowano szczepionki zapobiegającej tej chorobie ani leku, który pozwala ją pokonać.

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/alzheimer/8827,opieka-nad-osoba-chora-na-alzheimera-co-robic-a-czego-unikac">Opieka nad osobą chorą na alzheimera - co robić, a czego unikać</a><br /> - Pastylka</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Przykłady innowacyjnego podejścia do leczenia choroby Alzheimera obejmują:

  • Lek przyjmowany doustnie, który powstrzymuje powstawanie i gromadzenie się płytek beta-amyloidu (tzw. blaszki starcze) oraz może ograniczyć nadmierną agregację białka tau wewnątrz komórek nerwowych mózgu.
  • Lek w postaci plastra naklejanego na skórę pleców lub ramion, który zwiększa stężenie neuroprzekaźnika acetylocholiny w mózgu. Jego niedobór powoduje wystąpienie objawów choroby Alzheimera. Forma plastra jest szczególnie preferowana przez opiekunów, dla których ta forma leczenia jest prostsza i wygodniejsza.
  • Prace nad lekiem wewnątrznosowym na łagodne zaburzenia poznawcze, których wystąpienie poprzedza chorobę Alzheimera, który będzie w stanie przeniknąć przez barierę krew-mózg.
  • Terapię genetyczną stosowaną w leczeniu takich objawów choroby Alzheimera, jak utrata pamięci krótkotrwałej, która dostarczy do mózgu gen odpowiedzialny za rozwój komórek nerwowych, co pozwoli zapobiec zanikaniu komórek mózgu i utracie pamięci.
  • Szczepionkę, która celuje w płytki beta-amyloidowe w mózgu i ma za zadanie wywołać celowaną odpowiedź immunologiczną w odróżnieniu od systemowej odpowiedzi immunologicznej.

Leki na chorobę Alzheimera

Leki najczęściej stosowane w chorobie Alzheimera

Leki odwracalne

Leki odwracalne blokują centrum aktywne enzymu cholinoesterazy, odpowiedzialnego za rozkład acetylocholiny.

Leki pseudonieodwracalne

Leki poprawiające myślenie oraz wyþywające na psychikę

Leki zmniejszające pobudzenie układu glutaminergicznego

Inne substancje opóźniające postęp choroby Alzheimera

  • Propentofilina, lek stumulujący syntezę i uwalnianie czynnika wzrostu neuronów, które wspomagają odnowę utraconych komórek nerwowych.
  • Karnityna, lek, który działa dwukierunkowo, z jednej strony jest przeciwutleniaczem, który chroni neurony przed szkodliwymi wolnymi rodnikami, z drugiej strony zwiększa produkcję i uwalnianie acetylocholiny.

Przeczytaj więcej lekach na chorobę Alzhemiera:

Źródło: "Choroba Alzheimera. Troska o dziś i jutro" Sharon Fish, "Choroba Alzheimera" Gaby Shwartz

WIĘCEJ O Alzheimerze