TaskBeat

Wczesne objawy choroby Alzheimera.

Kategorie:
Neurologia

Choroby:
Alzheimer
Poleć stronę
Wczesne objawy choroby Alzheimera.

Podejrzenie choroby Alzheimera mogą wzbudzić objawy takie, jak:

Zapominanie

Osoby często kilkakrotnie pytają o to samo, nie pamietając, że już uzyskali odpowiedź, dotyczy to często rzeczy które wydarzyły się chwilę wcześniej.

Problemy z dobraniem odpowiednich słów i nazw

Chorzy na Alzheimera zapominają nazw przedmiotów i nie potrafią przekazać o jaki przedmiot im chodzi, mogą wspomagać się wskazaniem przedmiotu palcem lub zastąpieniem jego nazwy, np mówiąc o filiżance, kiedy brakuje im słow mogą powiedzieć "to do picia kawy".

Wykonywanie rutynowych czynności staje się problemem

<div class="speech-bubble"><div class="speech-bubble-up"><div class="speech-mark-left"></div><em><a href="http://pastylka.pl/forum/alzheimer/8827,opieka-nad-osoba-chora-na-alzheimera-co-robic-a-czego-unikac">Opieka nad osobą chorą na alzheimera - co robić, a czego unikać</a><br /> - Pastylka</em><div class="speech-mark-right"></div></div><div class="speech-bubble-down"><strong>Podyskutuj na forum!</strong></div></div>

Chory może iść do kuchni chcąc pozmywać naczynia, jednak po chwili wraca, ponieważ zapomniał po co poszedł do kuchni.

Roztargnienie

Wiąże się to z przekładaniem przedmiotów z miejsca na miejsce i kładzenie ich często tam, gdzie nie jest ich miejsce, np. włożenie rękawiczek do kuchennej szafki.

Trudności z oceną sytuacji

Należy bardzo uważać na kwestie związane np. z zakręceniem gazu, ponieważ chory może nie pamiętać, że gotuje i gaz jest odkręcony.

Zaburzenia orientacji

Osoby chore pomimo, iż dobrze znają dany obszar, okolicę i często chodzą daną drogą mogą mieć problem z orientacją i mieć problem z odnalezienie właściwego kierunku.

Wahania nastroju

Chorzy potrafią z nastroju zadowolenia bardzo szybko przejść we wściekłość, a nawet zacząć zachowywać się agresywanie, zmiany nastroju są bardzo szybkie.

Zmiana osobowości

Osoba chora na Alzheimera może zareagować na konkretne sytuacje w sposób, który do sytuacji nie pasuje, może się zrobić zarówno nieufny i lękliwy, bądź nadpobudliwy i agresywny.

Myślenie abstrakcyjne lub konkretne staje się problemem

Chorzy mogą mieć problem z dopasowaniem konkretnych rzeczy i informacji do czynności, np. mając numer telefonu nie wiedzą, co z nim zrobić.

Brak napędu

W bardzo dużym stopniu maleje zainteresowanie wcześniejszymi hobby, pracą.

KOMENTARZE

6 komentarzy
 • Awatar
  Gość, , 09.06.2011, 07:27

  Dziękuję za obszerne treści na temat rozpoznawania i opieki nad chorym na Alzheimera. Miałam kiedyś mamę chorą na tę chorobę. Internet dopiero "raczkował" i nie bardzo wiedziałam gdzie szukać informacji na ten temat. Dobrze jest poczytać jak inne osoby mają te same problemy i jak je rozwiązują. Takie forum dla opiekunów tych osób jest podporą w trudach codzienności. Powinno być tego więcej.

 • Awatar
  Gość, , 17.09.2012, 15:02

  a ja sie zastanawiam... pierwsze 4 a nawet 5 pierwszych objawów mam od 46 lat... mam alzheimera?
  pozdrawiam

 • Awatar
  Gość, , 11.05.2012, 23:34

  Moj maz zachowuje sie jak by mial alschaimera odsuwa sie w ciem szuka okazji do klutni stracil wior prawie sie nie odzywa tylko lezy posadza mnie o to ze chce go otruc finanse liczy co do centa w nocy wychodzi z domu itd nie wiem co mam dalej robic leczyc sie nie chce bo mowi ze jest zdrowy danuta

 • Pastylka.pl - awatar
  morgana, , 06.05.2013, 11:56

  Z diagnozowaniem warto się spieszyć, ale też nie trzeba siać paniki, jeśli ktoś zapomni, gdzie położył klucze. Też mi się zdarzy czegoś zapomnieć, czy 'zgubić' słowo, ale alzheimerem bym tego jeszcze nie nazwała. Chociaż pewnie i mnie ten los czeka. Miałam okazję oglądać cały przebieg choroby babci. Teraz dopadło wujka, ale nie podjęliśmy się już opieki w domu. Jest teraz w specjalnym ośrodku pod Lublinem, miejsce nazywa się Geriamed. To, że my jesteśmy zadowoleni to jasne, ale najważniejsze, że kiedy odwiedzamy wujka to i on jest w formie. Nie chcieliśmy rozstawać się z babcią, ale teraz widzę, że krzywdziliśmy i siebie i ją:/

 • Awatar
  Gość, , 30.07.2013, 11:29

  Szanowni Państwo,
  według statystyk w Polsce na chorobę Alzheimera cierpi aż 250 tys. osób. Jest to przewlekła forma demencji powodująca nie tylko utratę pamięci, ale stanowiąca też zagrożenie życia. Osoby chorujące na Alzheimera są apatyczne, mają problem z mową i koncentracją. Obecnie nie ma leku na tę chorobę, ale najnowsze badania pokazują, że skutecznym sposobem zmniejszającym objawy i rozwój alzheimera jest fototerapia. Naświetlanie światłem o niebiesko-zielonej barwie za pomocą odpowiednich generatorów poprawia funkcjonowanie osób chorych. Pacjenci poddani leczeniu światłem są bardziej przytomni, sprawniej posługują się mową i są zdecydowanie lepiej skoncentrowani. W walce z chorobą mogą pomóc też nowoopracowane testy, który pozwalają wykrywać alzheimera, jeszcze zanim pojawią się widoczne objawy choroby. Test ten polega na wykrywaniu złogów beta-amyloidu w soczewce oka za pomocą lasera na podczerwień. Według naukowców z Bostonu skanowanie soczewki światłem może być prostym, stosunkowo tanim i nieinwazyjnym sposobem diagnozowania choroby.
  Bio-Medex

 • Awatar
  Gość, , 11.09.2014, 20:47

  do kogo należy się zgłosić z podejżeniem choroby ALZHAIMERA ( u osoby starszej) ??????

Dodaj komentarz do artykułu

Awatar
Gość
Wybierz nick i awatar!